Az izraeliek 71%-a ellenzi Júdea és Somron területén egy palesztin állam megalakítását

Hogyan jutottunk idáig?
Az egykori palesztinai brit mandátum területén élő zsidók és arabok közötti béketeremtési kísérletek története röviden, a legfontosabb próbálkozásokra kitérve:
1937. A Peel-bizottság javaslata
– Ajánlat: Palesztina felosztása különálló zsidó és arab államokra, Jeruzsálem körüli nemzetközi zónával.
– Válasz: Az arab vezetés elutasította, mivel ellenezte a felosztást.
-1947. az ENSZ felosztási terve
– Az ajánlat: Palesztina felosztása zsidó és arab államokra, Jeruzsálem nemzetközi igazgatás alatt (181. ENSZ-határozat).
– Válasz: A zsidó vezetés (a cionista mozgalom) elfogadta, az arab államok és a palesztinai arab vezetők elutasították, és 1948-ban megtámadták a frissen kikiáltott Izraelt.
– 1967. A hatnapos háború utáni béketárgyalások
– Az ajánlat: Izrael jelezte, hogy az elfoglalt területekről hajlandó tárgyalni a „földet a békéért” elv alapján.
– Válasz: A „palesztinokat” meghívják az Egyiptommal folyó tárgyalásokra, visszautasítják a részvételt. Az arab államok, beleértve a „palesztinokat”, a kartúmi határozatban a „három nemet” fogalmazták meg: nincs béke Izraellel, nem ismerik el Izraelt, és nem tárgyalnak Izraellel. Egyiptom belement az alkuba a Sinai félszigetért cserébe, erre kiátkozták. 1973-ban arab szomszédai újra megtámadták Izraelt.
– 2000. Camp David-i csúcstalálkozó
– ajánlat: Ehud Barak izraeli miniszterelnök palesztin államot javasolt a Gázai övezetben és Júdea és Somron nagy részén, Jeruzsálem és a „palesztin menekültek” kérdését pedig két-három évvel elhalasztotta volna, de Jeruzsálem megosztására hajlandó lett volna.
– Válasz: Jasszer Arafat elutasította Jeruzsálemre és a „menekültekre” hivatkozva, és elindította a második intifádát.
– 2001. Tabai csúcstalálkozó
– ajánlat: Részletesebb izraeli javaslat az alapvető kérdések (határok, menekültek, Jeruzsálem) megoldására.
– Válasz: A tárgyalások nem vezettek eredményre; a „palesztinok” hivatalosan nem fogadták el az ajánlatot. Barak a választáson vereséget szenvedett, utódja, Ariel Saron nem folytatta a tárgyalásokat. 18 hónappal a tárgyalások kudarca után Arafat bejelentette, hogy ő elfogadta Bill Clinton tabai béketervét…
2008. Olmert-terv
– Ajánlat: Ehud Olmert izraeli miniszterelnök államot ajánlott fel Júdea és Somron közel 94%-án és Gáza majdnem teljes területén (sok zsidó települést meghagyott volna, cserébe területcserét ajánlott) és Jeruzsálem közös ellenőrzését. Gázát és Ciszjordániát alagúttal kötötték volna össze.
– Válasz: Mahmúd Abbász elnök az Izrael által felajánlott 5 ezer helyett millió-nyi „palesztin menekült” beengedését követelte, és nem fogadta el a tervet.
(Megjegyzés: Gázában az UNRWA, a „palesztin menekülteket” segélyező ENSZ-szervezet tartott fenn iskolákat és kórházakat, és segélyezte a lakosságot. Most meg a gázai arabok azért nem fogadják el Trump kitelepítési tervét, mert Gáza a szülőföldjük. Attól függően menekültek vagy őslakosok, hogy milyen béketervet kell megtorpedózni.)
– 2020. Trump béketerve:
– Ajánlat: Egy palesztin államra vonatkozó javaslat, feltételekkel, beleértve a nagy Júdea és Somron-béli települések izraeli ellenőrzését.
– Válasz: A palesztin vezetés elutasította, arra hivatkozva, hogy a tervezet erősen elfogult Izrael mellett.
Következtetés: Izrael ENSZ-képviselője, legendás diplomatája és külügyminisztere, Aba Ebán 1973-ban így nyilatkozott:
Az arabok egyetlen lehetőséget sem mulasztanak el egy lehetőség elmulasztására.
A baloldal „területet békéért” tárgyalásai teljes kudarcot vallottak, nem erősítették meg Izrael biztonságát. A baloldal hitelét vesztette, csak akkor képes kormányra jutni, ha Netanjahu-ellenes jobboldali politikusok vagy pártok hozzájuk csapódnak.
Egy 2025. január 29-i izraeli közvélemény-kutatás szerint az izraeliek 71%-a ellenzi Júdea és Somron területén egy palesztin állam megalakítását; 12%-uk korábban támogatta, de megváltozott a véleményük. A válaszolók 68%-a kiterjesztené a területre Izrael szuverenitását.
Mivel Mohammed bin Salman szaúdi koronaherceg az Izraelhez fűződő kapcsolatok normalizálását egy palesztin államhoz köti, úgy is feltették a kérdést, hogy támogatnának-e egy palesztin államot a Szaúd-Arábiával kötendő békeszerződés keretében. A válaszadók több mint fele így sem támogatna egy palesztin államot, 39% viszont igen. 80% támogatná a gázai arabok Trump által javasolt kitelepítését.