
14_váéra – וארא
(Mózes 2.könyve 6.fejezet 2.bekezdéstől – 9.fejezet 35. bekezdés végéig)
שמות, ו’, ב’ – ט’, ל”ה
וָאֵרָ֗א אֶל־אַבְרָהָ֛ם אֶל־יִצְחָ֥ק וְאֶֽל־יַעֲקֹ֖ב
és láttattam magam Ávrahámnak, Izsáknak és Jákovnak…
Mózes és Áron első próbálkozása kudarccal végződött, csak súlyosabbá tette a héberek helyzetét, így mintha minden újra kezdődne. A Mindenható utal a három ősapának tett ígéretére, és megerősíteni igyekszik a hitet, hogy elviszi őket az ígéret földjére. De a nép nem hisz benne:
וְלֹ֤א שָֽׁמְעוּ֙ אֶל־מֹשֶׁ֔ה מִקֹּ֣צֶר ר֔וּחַ וּמֵעֲבֹדָ֖ה קָשָֽׁה
nem hallgattak Mózesre, a kishitűség és a kemény munka miatt.
A kezdeti nehézség sokakat eltántorít attól, hogy megtegyék a következő lépést. Pedig a siker kudarcokkal van kikövezve, és csak az állhatatosak jutnak a célba.
Izrael fiainak családjaiból nemzettséggé nőttek – kiszabadításuk hatalmas felelősséget ró Mózes vállára, de az isteni küldetés alól nem bújhat ki.
A hetedik fejezettől tanúi lehetünk Mózes és a fáraó huzavonájának, miközben egyre több csapás éri Egyiptomot: először a vizek vérré változnak, emlékeztetve arra, hogy héber csecsemőket gyilkoltak meg a Nílusban. Ez a csapás hét napig tart, de a fáraó szíve kemény marad, nem engedi el a hébereket.
Második csapásként békák özönlik el Egyiptomot; a fáraó már egyezkedni próbál Mózessel, de amint az teljesíti kérését és az invázió megszűnik, visszavonja a szavát, nem engedi el a hébereket.
A harmadik csapás a tetvek, de a fáraó továbbra sem engedi el a hébereket.
Negyedik csapás a bogarak, amelyek ellepik Egyiptomot, kivéve Gósent, ahol a héberek laknak. Ekkor a fáraó hajlandónak mutatkozik elengedni három napra a hébereket, hogy áldozatot mutassanak be az ő istenüknek, de amint az Úr eltünteti a bogarakat, megszegi a szavát, és mégsem engedi el a hébereket.
Ötödik csapás a dögvész, amiben elhullanak az állatok, kivéve a Gósen földjén élő héberek állatai, de a fáraó makacs marad – nem engedi el a hébereket.
Hatodik csapás a hólyagos fekély, ami minden egyiptomit megfertőzött, de a fáraó szíve még mindig kemény maradt.
Hetedik csapás a jégeső, villámcsapás, amelyek csak Gósen földjét kerülik el. Ekkor a fáraó megígéri, hogy elengedi a népet, csak szűnjön meg az égi csapás, de most sem tartja be ígéretét.
Minden csapás előtt elhangzik a mondat: “Bocsásd el az én népemet, hogy szolgáljanak nékem „שַׁלַּ֥ח אֶת־עַמִּ֖י וְיַֽעַבְדֻֽנִי” A mondat első fele: bocsásd el az én népem… az 1970-es évek azon mozgalmának is a jelszava volt, amely a Szovjetunióban fogvatartott cionisták kiszabadításáért indult. A harc kiemelkedő alakja Avital Saranszkij volt, aki a férje, Natan és rabtársai érdekében kampányolt szerte a világon. Natan Sharanszkijt 1977-ben tartóztatták le, és csak 1986-ban kapta meg a kivándorlási engedélyt Izraelbe.
A vallásos zsidók 2023.október 7-e után is ezzel a Tóra-idézettel fordultak a fáraónál is keményebb szívű terroristákhoz: Engedd el a népemet! Csak azok harsogták, hogy Hozátok haza őket, akik még mindig nem képesek különbséget tenni a rosszak és a jók között, az ellenség és a honfitárs között.
Forrás:
magyarul
https://biblia.hu/biblia_k/k_2_6.htm
https://abibliamindenkie.hu/uj/EXO/6
héberül:
https://he.wikipedia.org/…/%D7%A4%D7%A8%D7%A9%D7%AA_%D7…
https://he.wikisource.org/…/%D7%A9%D7%9E%D7%95%D7%AA…
נעם יעקובסון
https://www.youtube.com/shorts/L0gLqIB9mMA
סיון רהב-מאי
https://www.youtube.com/watch?v=DmM6pkPcBwQ
הרב שניאור אשכנזי
https://www.youtube.com/watch?v=PEzlO05pUhY
ד״ר מיכאל בן ארי
