
Tu BiSvát (héberül: ט״ו בשבט), azaz Svát 15-e jelentős zsidó ünnep. A zsidó kalendáriumban Svát hónap 15. napjára esik (idén február 12.), innen az ünnep egyik elnevezése.
Bár vallási értelemben nem tartozik a legszentebb ünnepek közé, spirituális és környezeti üzenete egyre nagyobb figyelmet kap, különösen a modern korban, amikor a természetvédelem és a fenntarthatóság kiemelt szerepet kap.
Az ünnep eredete és jelentősége
Tu BiSvát gyökerei a Talmudba nyúlnak vissza, ahol ezt a napot a fák tizedének meghatározására jelölték ki Izrael földjén. A bibliai időkben a zsidó törvények előírták, hogy a termények egy részét adóként kell felajánlani a templom számára. Mivel a fák termése különböző időpontokban érik, szükség volt egy egységes „fordulónapra” – ez lett Tu BiSvát.
Hag Ha Ilanot, a fák újévének, a fák ünnepének is nevezik e napot. A Talmud Ros Hasana traktátusából származó gondolat, mely egyike a négy zsidó újévnek.
Bár az eredeti vallási szabályozások ma már kevésbé relevánsak, az ünnep idővel a fák és a természet megünneplésének napjává vált. Izraelben különösen fontos szerepet kapott az erdőtelepítési mozgalmak révén, amikor az ünnep fák ültetésével és környezetvédelmi programokkal gazdagodott.
Hagyományok és szokások
Tu BiSvátot számos módon ünneplik, attól függően, hogy melyik közösség hagyományait követjük:
- Gyümölcsök fogyasztása:
Az ünnep legismertebb szokása a különféle gyümölcsök és diófélék fogyasztása, különösen azoké, amelyek az izraeli föld termékei közé tartoznak: füge, gránátalma, olívabogyó, datolya, szőlő és mandula. Ezek a „hét faj” (shiv’at haminim) Izrael bibliai terméseire utalnak.
- Tu BiSvát széder:
A kabbalisták, különösen a 16. századi cfati (Safed) zsidó misztikus közösségek bevezettek egy különleges szertartást, a Tu BiSvát szédert. Ez hasonló a pészachi széderhez, de itt négy pohár bort (fehér és vörös különböző arányú keverékei) és különféle gyümölcsöket fogyasztanak, mindegyik spirituális jelentéssel bír.
- Fák ültetése:
Izraelben Tu BiSvát szinte nemzeti ünnep, amely során iskolások, családok és közösségek együtt ültetnek fákat. Ez a hagyomány a cionista mozgalom idején vált népszerűvé, amikor a zsidó telepesek Izrael földjét próbálták újra termékennyé tenni.
- Környezettudatosság:
Az utóbbi évtizedekben Tu BiSvát a környezeti felelősségvállalás és a fenntarthatóság ünnepévé is vált. Sok közösség ilyenkor beszélgetéseket szervez a természet védelméről, ökoteológiai témákról és a bolygó megőrzésének fontosságáról.
Spirituális üzenet
Tu BiSvát nem csupán a fák fizikai növekedéséről szól, hanem az emberi fejlődés és megújulás szimbóluma is. Ahogy a fa is gyökereiből táplálkozik, ugyanúgy az ember is erőt meríthet saját hagyományaiból és belső értékeiből. Az ünnep arra emlékeztet, hogy a látszólag „alvó” természetben is élet szunnyad, amely tavasszal újra virágba borul – akárcsak a remény és a hit az ember szívében.
Tu BiSvát egyszerre ősi és modern ünnep. Bár gyökerei a bibliai földművelési törvényekhez kapcsolódnak, üzenete ma talán aktuálisabb, mint valaha: tisztelni a természetet, felelősséget vállalni a Földért, és felismerni az összekapcsolódást minden élő dolog között. Legyen ez az ünnep alkalom arra, hogy elgondolkodjunk azon, hogyan ültethetünk nemcsak fákat, hanem reményt, bölcsességet és szeretetet is a világban!
Minden reggel az Istentisztelet során a Szóbeli Szentírásból, a Misnából olvasunk egy részt, mely arról szól, hogy vannak a tetteinkért cserébe jutalmak, amik ezen a világon adatnak át a számunkra, és vannak olyan jutalmak, amelyek nem csak itt, hanem az eljövendő világba is átkísérnek bennünket. Ilyen a hagyományhoz való ragaszkodás.
A Második Szentély végnapjainak utolsó főpapja Johanan Ben Zakkaj, aki egyben a rabbinikus judaizmus elindítója, valamint a javnei tanházak építője. Ő fogalmazta meg, hogy ha a Messiás érkezik, és te fát ültetsz, akkor előbb ültesd el a fát, s aztán fogadd a Messiást.
A fa szépen serdül és növekszik, és nem csak a teremtett emberhez hasonlatos, hanem az oktatást, az iskolát, a tanulást is jelképezi.

A szerző
Róna Tamás főrabbi
2020 óta a Magyarhoni Zsidó Imaegylet (ZSIMA), neológ rabbik, a Rabbitestület által létrehozott vallási szervezet elnöke.